Mandarynka

  • Change style to Blue
  • Change style to Red
  • Change style to Green
  • Change style to Pink

Artykuł

Mandarynka

Hodowla mandarynki jest bardzo podobna do hodowli cytryny, ponieważ obie te roślinki należą do rodziny cytrusów.

 

Opis rośliny: Mandarynka to wiecznie zielony krzew lub drzewo. Posiada małe, zielone liście z widocznymi pęcherzykami. Jej kwiaty są białe lub różowo-białe, wydzielają bardzo intensywny zapach. Owoce mandarynki są najczęściej pomarańczowe o kulistym kształcie.

 

Występowanie: W basenie Morza Śródziemnego i w Ameryce Środkowej. Do Europy sprowadzono ją z Azji.

 

Okres kwitnienia: Kwitnie tuż po wyjściu ze stanu spoczynku, kwiaty pojawiają się wiosną i późnym latem, chociaż nie ma na to konkretnej reguły.

 

Podłoże: Mandarynka powinna mieć żyzną oraz kwaśną glebę(pH 6,2-6,6), dlatego najlepiej stosować taką mieszankę: 45%-50% ziemi uniwersalnej,20%25% ziemi do paproci i 25%-30% ciężkiej gliniastej ziemi. Można dodać do niej suchy krowieniec lub węgiel drzewny.

 

Podlewanie: Podłoże mandarynki powinno cały czas być wilgotne, w okresie letnim powinniśmy podlewać swoją roślinkę co 3-4dni, natomiast w okresie zimowym (jeśli roślinka jest wprowadzona w czas wegetacji) tak aby nie uschła. Latem należy również zraszać roślinę. Jednak nie należy tego robić w pełnym słońcu, ponieważ liście cytryny się przypalą i powstaną na nich brązowe plamy.

 

Nawożenie: Najlepiej zakupić nawóz zalecany do cytrusów, ja używam nawozu firmy "agzecol" są w nim odpowiednio dobrane składniki, które umożliwiają odpowiedni rozwój cytrusa. Każdego rodzaju nawozy stosujemy według tego co napisali producenci. Należy uważać, aby nie przenawozić rośliny, musimy również pamiętać, aby nie podlewać nawozem wtedy kiedy ziemia jest zupełnie sucha, ponieważ może to spowodować przypalenie korzeni. W okresie zimowym roślinę nawozimy co dwa tygodnie.

 

Przycinanie: Przycinania dokonujemy raz do roku wczesną wiosna. To jaką formę nadamy drzewku zależy tylko od nas. Przede wszystkim powinniśmy usunąć odrosty powstałe przez zimę, które nie posiadają listków. Przycinania dokonujemy raz do roku.

 

Szkodniki i choroby: Przeważnie szkodnikami nękającymi cytrusy są przędziorki lub miseczniki, można je zwalczyć stosując odpowiednie środki, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Natomiast choroba która często dotyka cytrusy to chloroza, objawia się ona żółtymi przebarwieniami między nerwami liścia.

 

Zimowanie: W okresie listopad-styczeń cytrusy zapadają w sen zimowy. W tym okresie rośliny powinny znaleźć się w chłodnym, jasnym pomieszczeniu ok. 12-17 C. To pomoże na lepsze wejście w stan aktywnego wzrostu.